Święta, święta i… nie, nie to jeszcze nie ten moment. Większość z nas wyczekuje Świąt Bożego Narodzenia. Święta to magiczny czas, uznawany za najbardziej rodzinny okres w roku. Mimo że towarzyszy im stres i przedświąteczna bieganina, a nawet małe sprzeczki z bliskimi, podczas kolacji Wigilijnej w blasku świec i zapachu choinki, dzielimy się radością i wzruszeniami. To okres najpiękniejszych tradycji, wspólnych chwil i emocji oraz rodzinnej wieczerzy. A jakie mamy polskie tradycje świąteczne?
Święta Bożego Narodzenia
Niezależnie od wiary i kultury, dla większości Święta są najważniejszym okresem w roku. Polacy mają wiele zwyczajów bożonarodzeniowych. Świąteczne przygotowania zaczynamy od ubierania choinki. Podczas wieczerzy stół okrywa klasyczny, biały obrus, a pod nim umieszcza się sianko, symbolizujące ubóstwo, w jakim Jezus przyszedł na świat. Łamiemy się opłatkiem, śpiewamy kolędy oraz obdarowujemy prezentami. Dodatkowe nakrycie symbolizuje otwartość na zbłąkanego wędrowca.
12 potraw
Na kilka dni przed świętami w większości domów unosi się zapach grzybów, kapusty, pierników i przypraw korzennych. Na stołach Polaków pojawia się 12 tradycyjnych potraw. Zwyczaj odnosi się do 12 apostołów, którzy spożywali ostatnią wieczerzę z Jezusem. Jeśli chcemy, aby w przyszłym roku dopisało nam szczęście, powinniśmy skosztować wszystkich 12 pozycji. Każda z nich, łącznie z opłatkiem ma określoną symbolikę.
Ryby: Karp, śledzie i ryba po grecku
Ryby są postawą wieczerzy wigilijnej, to symbol Jezusa Chrystusa. Według wierzeń ludowych stanowią symbol płodności i odradzania się. W wielu domach praktykuje się wkładanie do portfela łuski karpia lub najgrubszej ości, które mają zapewnić dobrobyt i dostatek.
Kompot z suszu
Czyli wywar z gotowanych suszonych owoców. Są w nim jabłka, śliwki, gruszki, figi, daktyle i suszone morele. Kompot dobrze wpływa na trawienie, a owoce znajdujące się w składzie symbolizują między innymi urodzaj, miłość, dostatek, długowieczność lub szczęście. W większości domów podawany jest jako napój, w niektórych jako dodatek do łazanków.
Mak, kluski z makiem, ziarna zbóż lub kutia
Mak i ziarna zbóż symbolizują dostatek i urodzajność. Na stole gości kutia, kluski z makiem lub makowiec. Według wierzeń brak potrawy makowej może ściągnąć na domostwo nieszczęście.
Czerwony barszcz
W wielu domach to jedno z głównych dań wigilijnych. Według wierzeń ludowych czerwone buraki poprawiają urodę i gwarantują długowieczność. Barszcz podawany jest z uszkami, czyli małymi pierogami w kształcie ucha z farszem grzybowym.
Kapusta, groch i grzyby
Wśród wigilijnych potraw nie powinno zabraknąć kapusty z grochem, uszek z grzybami oraz pierogów z kapustą i grzybami. W niektórych regionach podaje się także zupę grzybową.
Poza tym na stole goszczą ziemniaki, chleb, paszteciki z grzybami, ryba po grecku, sałatka jarzynowa oraz wszelkie słodkości. Nie musi być bogato, ale smacznie, domowo i rodzinnie.