Spożywanie ryb korzystnie wpływa na nasze zdrowie. W prawidłowej diecie rekomenduje się jedzenie ryb nawet 2 razy w tygodniu. Ryby mają wiele wartości odżywczych, dlatego warto jeść je szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Po które ryby warto sięgać zimą? Podpowiadamy.

Dlaczego warto jeść ryby w okresie jesienno-zimowym?

Choć wiele osób unika ryb przez zanieczyszczenia toksynami i metalami ciężkimi, korzyści płynące z ich spożycia mają znaczną przewagę nad ryzykiem związanym z obecnością zanieczyszczeń. Ryby zawierają dobrze przyswajalne białko, ważne dla mózgu i układu krążenia. Są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, cynk oraz selen, które wspierają odporność, wzmacniają organizm oraz pomagają w walce z infekcjami. Znajdziemy w nich także sporą dawkę witaminy D, której niedobór występuje u większości Polaków. Dodatkowo spożywanie ryb wpływa na poprawę nastroju oraz kondycję włosów, skóry i paznokci.

Przejdźmy do meritum… jakie ryby warto spożywać zimą? Choć każda pyszna, ryba rybie nierówna.

Pstrąg, choć tak niedoceniany, z pewnością można zaliczyć go do najzdrowszych gatunków. Nie zawiera toksyn i metali ciężkich. A co ważne znajdziemy w nim sporą ilość kwasów omega-3, witaminy D oraz łatwo przyswajalnego białka. Mięso pstrąga obfituje także w mangan, cynk, żelazo, miedź, wapń, potas oraz witaminę A i C.

Łososia chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak nie każdy wie, że to bomba składników odżywczych. Zawiera sporą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3 oraz białka. Oprócz tego jest skarbnicą witaminy D, B6 oraz B12. Co więcej, znajdziemy w nim dużą porcję selenu oraz fosforu.

Śledź, czyli konkurent karpia na wigilijnym stole. Podobnie jak pstrąg, śledź to skarbnica niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3. Dodatkowo jest świetnym źródłem wapnia oraz łatwo przyswajalnego białka. Śledzie są obfite w witaminę D, magnez, potas, fosfor, niacynę i witaminę B12.

Tłusta, kremowa w smaku i pełna wartości odżywczych – makrela. Doskonałe źródło witaminy D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. W tym gatunku znajdziemy sporą dawkę witaminy B12, selenu, cynku, magnezu i niacyny.

Pamiętajcie! Wybierając ryby warto zwrócić uwagę na miejsce połowu oraz gatunek.

Leave a Reply