Nie bez przyczyny ostatnio tak wiele mówi się o świadomej diecie. Niestety jedzenie ryb traktowane jest nieco po macoszemu, a szkoda! W rybach możemy znaleźć bardzo cenne dla organizmu witaminy, składniki mineralne oraz tłuszcze. Jeśli mamy na względzie własne zdrowie i chcemy by nasza dieta była naprawdę zbilansowana, nie powinniśmy z nich rezygnować. Co więcej, warto postawić na różnorakość, a ryby są w stanie ją zapewnić.

Ryby wędzone czy zwykłe?

Ze względu na niewiarygodnie korzystne, a wręcz niezbędne działanie składników odżywczych, które znajdziemy w ich mięsie, najlepszą z możliwych decyzji jest wprowadzenie ryby do codziennej diety.  Powinniśmy jeść co najmniej dwie-trzy porcje tygodniowo. Aby zapewnić sobie różnorodność, możemy spożywać ryby wędzone. Istotne, by wybierać takie, do których wykorzystuje się tradycyjne metody wędzenia. Zarówno świeże, jak i wędzone ryby są zdrową propozycją na obiad lub kolację.

Od złowienia do wędzenia, czyli na czym polega proces wędzenia

Wędzenie to jedna z metod konserwacji. W trakcie procesu składniki dymu ze specjalnego gatunku drewna osadzają się na pożywieniu. Dym wędzarniczy jest dość różnorodny, od tego, na jakie drewno się zdecydujemy, zależy kolor, sposób spalania czy wilgotność. To oczywiście ma także wpływ na strukturę mięsa. Do uwędzenia ryby zazwyczaj wykorzystuje się drzewa liściaste. Ryby wędzone są zarówno na zimno, jak i na gorąco. Warunki mają ogromne znaczenie, dlatego warto kupować u sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują prawidłowy proces.

Dlaczego warto spożywać wędzone ryby?

Wiele osób alarmuje o tym, że za sprawą obróbki termicznej ryba traci wartości odżywcze oraz wytwarza szkodliwe substancje. Należałoby jednak spojrzeć na to nieco szerzej. Kupując rybę ze sprawdzonego źródła, nie musimy martwić o żadne złe substancje. Wtedy mamy gwarancję, że ryba została poddana prawidłowemu procesowi wędzenia. Mimo utraty części wartości odżywczych nadal stanowi cenne źródło witamin oraz składników mineralnych.

Chociaż wydaje się, że wiele argumentów przemawia do jej unikania, my mamy odmienne zdanie. Dlaczego? Głównie dlatego, że ryby wędzone obfitują w multum pełnowartościowego białka potrzebnego do odpowiedniego funkcjonowania. Białko w diecie jest bardzo ważne, a wędzona ryba ma go naprawdę wiele. Podczas wędzenia absolutnie nie traci wszystkich wartości odżywczych. Między innymi zawiera bardzo cenne kwasy omega-3, a miara zawartych w nich tłuszczów utrzymuje się na naprawdę wysokim poziomie.  Co więcej, stanowią cenne źródło witamin i składników mineralnych. Witaminy z grupy B, A, D, potas, fosfor, sód, selen, magnez, jod.

Ryby wędzone są smacznym i zdrowym urozmaiceniem diety. Poza odmiennym smakiem i aromatem mogą pochwalić się działaniem ochronnym. Produkt jest smaczny i soczysty. W dodatku dym doskonale wnika w rybę, zabijając przy tym liczne bakterie. Co więcej, zyskuje także na trwałości.

 

 

Leave a Reply