Istnieją ryby, które zasługują na status deluxe. Jedną z nich jest dorsz skrei uznawany za najznakomitszy gatunek dorsza na świecie. Pod dziwnie brzmiącą nazwą skrywa się naprawdę wyjątkowa odmiana dorsza. Dlaczego Skrei jest tak niezwykłą rybą?

Poznaj Skrei

Skrei to rarytas prosto z Norwegii, wyłącznie tam mają miejsce jego połowy. Odbywają się co roku, w okresie od stycznia do kwietnia. Przyczyna ograniczonego czasu połowów ukrywa się w jego naturze, bo skrei to wędrowiec. Co zaskakujące, zanim ryba osiągnie dojrzałość płciową, czyli 5-7 lat, dorasta za kołem podbiegunowym, w lodowatym Morzu Barentsa. Dojrzały okaz waży około 7 kg i mierzy 70-150 cm. W celu złożenia ikry przemieszcza się w cieplejsze rejony – norweskie Lofoty. 600-kilometrowa droga, jaką przepływa, ma wpływ na jej wyjątkowość, a odpowiedni wiek sprawia, że skrei to energiczny, zdrowy i płodny okaz. Doskonała forma, ruch i zróżnicowane pożywienie przekładają się na jakość, właściwości odżywcze i naturalny smak mięsa. Nie bez przyczyny rarytasem z Norwegii zachwycają się najlepsi kucharze na świecie.

Dlaczego Skrei jest tak wyjątkową rybą?

Mięso skreia charakteryzuje się piękną, białą barwą, w dodatku jest lekkie i chude. Za sprawą długiej podróży ryba buduje masę mięśniową, w efekcie jej mięso odchodzi w zwartych płatach, staje się jędrne, sprężyste i ma strukturę płytkową. Skrei ma wszechstronne zastosowanie w kuchni, można go gotować, piec i smażyć zachowując przy tym niezwykłą strukturę. Mięso skrei ma delikatny i jedwabisty smak, dodatkowo wyróżnia się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Skrei obfituje w białko, selen, potas, jod oraz sód. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu to ryba niskokaloryczna.

Skrei złotem Lofotów

Skrei zyskał miano „Złota Lofotów”, jest jednym z najcenniejszych bogactw, jakie w swoich zasobach posiadają mieszkańcy wysp. Przetwórstwo oraz połów Skreia to ich główne źródło dochodów. Co więcej, nazwa Skrei jest nazwą zastrzeżoną, może być stosowana wyłącznie przez certyfikowane norweskie przetwórnie. Dostępność Skrei uzależniona jest od warunków pogodowych. Temperatura wody oraz zasolenie morza mają wpływ na miejsce i porę przybycia Skrei na tarło. Gatunek podlega starannej kontroli, każdy okaz obecny w łańcuchu dostaw należy weryfikować pod względem surowych wytycznych określonych przez Norweską Radę ds. Ryb i Owoców Morza. W sezonie inspekcja Skrei przeprowadza kontrole w centrach sprzedaży eksportowej, hurtowej, dokach oraz wszystkich sklepach w Norwegii i za granicą.

Skrei od głowy aż po ogon

Każdy kawałek dorsza można zamienić w niebywały przysmak, który zaskakuje smakiem. Polędwica uznawana jest za jedną z najlepszych części ryby. Odchodzi od całości w idealnych, białych kawałkach. Podobną jakością wyróżnia się filet, ma soczyste, białe mięso o perfekcyjnym smaku i konsystencji. Ikrę oraz wątrobę można wykorzystać do typowo norweskich potraw bądź rosołu, wolno je także usmażyć. To samo da się zrobić ze skórką, która po usmażeniu jest idealnie chrupiąca i stanowi ciekawy dodatek do innych dań. Co zaskakujące język dorsza to także część jadalna. Chociaż najsmaczniejsze okazują się mięśnie poniżej języka, mają zwartą i jednocześnie puszystą konsystencję. Tak samo policzki, te można upiec, ugotować na parze lub usmażyć.

Pamiętajcie, że sezon na dorsza Skrei trwa dość krótko. W trakcie tych kilku miesięcy zalecamy intensywne spożywanie.

Leave a Reply