Znane przysłowie „Nie oceniaj książki po okładce” doskonale pasuje do głównej bohaterki dzisiejszego artykułu, którą jest żabnica. Poławiana w Atlantyku żabnica zwana jest także diabłem morskim lub najbrzydszą rybą świata. Faktycznie jej wygląd jest dość przerażający, jednak mimo tego uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych ryb na świecie, a najlepszą jej częścią są policzki.
Ciekawostki o żabnicach
- Żabnice występują wzdłuż całego wybrzeża Norwegii, można je również spotkać w Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i wzdłuż wybrzeża Afryki Zachodniej. Żyją na głębokości do 1000 m, jednak od czasu do czasu podpływają bliżej brzegu, głównie w sezonie rozrodczym.
- Osiągają do metra długości i mogą ważyć nawet sto kilogramów.
- Dzięki ogromnej paszczy i rozszerzalnemu żołądkowi żabnica może pożreć zdobycz swojego rozmiaru.
- Ze względu na nieatrakcyjny wygląd żabnica została nazwana diabłem morskim. Przez długi czas rybacy, którzy złowili rybę, często odmawiali wniesienia jej na pokład i po prostu wyrzucali ją z powrotem do morza.
- Trzustka żabnicy stanowiła jedno z pierwszych źródeł produkowanej insuliny, tym samy stała się wczesnym patronem diabetyków.
Walory smakowe i odżywcze
Żabnica to ryba mało urodziwa, jednak mimo niezbyt sympatycznego wyglądu w wielu krajach Europy jest ceniona ze względu na swoje walory smakowe i odżywcze. To doskonały przykład na to, że liczy się to, co w środku. Mięso żabnicy jest chude, jędrne, zwarte, soczyste, niepodobne do mięsa innych ryb, zarówno pod względem smakowym, jak i tekstury. Najbardziej przypomina indyka, kurczaka albo królika. Poza tym jest to także bardzo zdrowe mięso: niskotłuszczowe, bogate w białko, wapń, selen, witaminę A i K oraz kwasy omega-3.
Żabnica w kuchni
Żabnica dość rzadko pojawia się na polskich stołach, a szkoda. W krajach wybrzeża Europy jest znanym i lubianym gatunkiem ryby, który doskonale komponuje się z wieloma potrawami. Najlepszą częścią żabnicy są policzki, jednak bardzo często wykorzystywanym w kuchni fragmentem jest także jej ogon, który może ważyć od 2 do nawet ponad 20 kilogramów, w zależności od wielkości ryby. Jeśli chodzi o przyrządzanie, popularna jest żabnica grillowana, smażona czy gotowana. Rybę można wykorzystać do przygotowania gulaszu lub bulionu. Lubiana jest również wersja żabnicy w tempurze. Rybę można jeść także na surowo, w formie ceviche, w towarzystwie odpowiednich składników, które zmiękczą jej mięso.
Przepis na policzki żabnicy
Policzki to najlepsza część żabnicy, smakują po prostu wspaniale, dlatego dziś proponujemy Wam prosty przepis na ich przygotowanie.
Składniki:
- policzki żabnicy
- masło klarowane
- 1 łyżka zimnego masła
- oliwa z oliwek
- 1 posiekana cebula
- 150 – 200 ml białego wina
- natka pietruszki
- sól, biały pieprz
Przygotowanie:
Policzki żabnicy smażymy na maśle klarowanym z dodatkiem oliwy z oliwek, doprawiamy solą i pieprzem. Na patelnię wsypujemy posiekaną cebulę. Po około 3 minutach ściągamy policzki. Dodajemy białe wino i czekamy, aż się zredukuje.
Ściągamy całość z ognia i zagęszczamy zimnym masłem. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki i podajemy z policzkami.
Smacznego!