O tym, że ryby to smaczny i niezwykle zdrowy składnik naszej diety raczej nikomu nie trzeba przypominać. Powszechnie wiadomo także, że powinny one gościć na naszych stołach jak najczęściej. Niestety niezależnie od sposobu przyrządzania, charakterystyczny zapach ryby potrafi być naprawdę uciążliwy. Roznosi się on po całym domu i pozostaje na rzeczach, z którymi ryba miała bezpośredni kontakt. Podpowiadamy jak skutecznie usunąć zapach ryby z kuchni, piekarnika czy deski do krojenia.

Charakterystyczny zapach ryby

Ryby pomimo swoich wielu walorów smakowych i odżywczych mają jedną wadę – charakterystyczny i dla większości po prostu nieprzyjemny zapach. Potrafi być on naprawdę uciążliwy, długo unosi się w powietrzu, utrzymuje się w piekarniku i przenika przedmioty, których używaliśmy podczas przygotowywania ryby. Nieważne, czy mamy do czynienia z pieczonym łososiem, smażonym dorszem, karpiem w galarecie, czy marynowanym śledziem. Nieprzyjemna woń towarzyszy zarówno surowej rybie, jak i podczas obróbki termicznej.

Jak ograniczyć zapach ryby

Dlaczego ryby tak charakterystycznie pachną? W głównej mierze przez śluz pokrywający skórę i łuski ryby. Każdy gatunek ryby może mieć nieco inny zapach, także mniej lub bardziej intensywny, jednak niezależnie od tego, na jaką się zdecydujemy, i tak będzie on wyczuwalny. Aby ograniczyć nieprzyjemną woń, warto dokładnie umyć rybę przed jej przyrządzeniem, co będzie szczególnie łatwe, jeżeli przygotowujemy rybę w całości. W przypadku gotowych filetów po ich opłukaniu można namoczyć je w zimnym mleku, które doskonale pochłania zapachy, nie zmieniając przy tym smaku potrawy. Po takim półgodzinnym namoczeniu wystarczy jedynie osuszyć rybie mięso ręcznikiem papierowym.

Jak usunąć zapach ryby z kuchni

Charakterystyczny zapach ryby bardzo szybko roznosi się po kuchni, a czasem nawet po całym domu i pozostaje w nim na długi czas. Co zrobić, by nawet po smażeniu ryby dom pachniał świeżością i czystością?

  1. Podczas smażenia ryby warto włączyć okap kuchenny i jeżeli jest to możliwe, otworzyć bądź uchylić pobliskie okna.
  2. Obok patelni, na której smaży się ryba, można postawić szklankę octu kuchennego, który będzie wchłaniał zarówno nieprzyjemny aromat ryby, jak i smażonego tłuszczu.
  3. Dodanie do smażonej ryby plastrów surowego ziemniaka pomoże zmniejszyć intensywność nieprzyjemnego zapachu.
  4. Po zakończeniu smażenia, jeżeli w domu nieprzyjemnie pachnie, warto wlać do szerokiego garnka lub patelni trzy szklanki wody, kilka łyżek octu i dodać intensywnie pachnące przyprawy jak na przykład goździki czy cynamon lub pokrojone w plasterki cytrusy. Przygotowana mieszanina gotowana na małym ogniu, bez przykrycia, przez kilka – kilkanaście minut doskonale odświeży powietrze w mieszkaniu.

Jak usunąć zapach ryby z piekarnika

Pieczenie to bardzo zdrowa forma przygotowania ryby, jednak późniejszy aromat wydobywający się z piekarnika może być trudny do zaakceptowania. Istnieje kilka sposobów, które pomogą usunąć nieprzyjemną woń ryby. Umyty wcześniej łagodnym detergentem piekarnik można przemyć ściereczką zamoczoną w occie albo umieścić w nim naczynie żaroodporne z kilkoma łyżkami octu i włączyć na krótki czas z niską temperaturą. Ocet kuchenny można również zmieszać z olejkiem eterycznym np. olejkiem waniliowym. Aromatem waniliowym można także natrzeć blachy i metalowe części piekarnika, a następnie włączyć urządzenie z niezbyt wysoką temperaturą.

Jak usunąć zapach ryby z deski do krojenia

Jak usunąć zapach ryby z deski do krojenia, której używaliśmy podczas jej przyrządzenia? Deskę po rybie należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie przetrzeć ją połówką cytryny lub kawałkiem jej skórki. Podobnie można postąpić na przykład z nożem.

Leave a Reply