Karp stanowi nieodłączny element polskiego stołu wigilijnego. O tej rybie najczęściej przypominamy sobie zwykle dwa tygodnie przed świętami. Tymczasem warto sięgać po niego częściej, mięso karpia jest bardzo smaczne, a przy tym zdrowe. Poznaj argumenty przemawiające za tym, aby gościć tę pyszną rybę nie tylko od święta.

Istnieje wiele pomysłów na przyrządzenie karpia

Karp zupełnie niesłusznie uznawany jest za problematyczną rybę. Dodatkowo powielany jest mit, że „czuć go mułem” – wszystko jest kwestią odpowiedniego przyrządzenia. Zwykle karp kojarzy się z postacią dzwonka usmażonego w panierce. Tymczasem można przyrządzić mnóstwo dań z karpiem w roli głównej oraz użyć go jako dodatek do innych potraw. Oprócz karpia smażonego możemy serwować rybę w formie pieczonej, duszonej, wędzonej, faszerowanej czy w galarecie. Coraz częściej występuje jako składnik sałatki, pod postacią pasztetów, paprykarzy, a nawet sushi. Makaron ze smażonym karpiem, pulpety z karpia czy może karp w cieście naleśnikowym? Warto poeksperymentować w kuchni, by odkryć to smaczne mięso na nowo. Tym bardziej że dodatkową zaletą karpia jest jego stosunkowo niska cena.

Karp jest hodowany w naturalnych warunkach

Polska jest liderem w hodowli karpia w Europie, którego co roku w naszym kraju odławia się około 20 tysięcy ton. Aby trafić na nasz stół, ta wartościowa ryba nie wymaga mrożenia, długiego przechowywania, nie musi pokonywać wielu kilometrów – jako jedna z niewielu ryb w Polsce jest dostępna w postaci świeżej. Dzięki temu jej wartości smakowe i zdrowotne nie są pomniejszone żadnym przetwarzaniem. Mimo tego, że stawy hodowlane wykonane są ręką człowieka, karp hodowany jest w sposób ekologiczny, w pełni naturalnych warunkach, dzięki czemu jest zdrowy, bezpieczny i nie zawiera substancji niepożądanych. To doskonały wybór dla osób, które cenią sobie naturalną, zdrową i nieprzetworzoną żywność. Pełny cykl hodowlany karpia trwa około 3 lat. Przez pierwsze dwa lata ryba odżywia się jedynie żyjącym w wodzie planktonem roślinnym i zwierzęcym, a dopiero w ostatnim roku jest dokarmiana wyłącznie naturalnymi, zbożowymi paszami. Nie musimy się bać, że karp jest naszpikowany antybiotykami czy substancjami przyspieszającymi wzrost oraz że zawiera metale ciężkie i dioksyny. Jest bowiem hodowany w wodach słodkich na obszarach o stosunkowo niewielkim zanieczyszczeniu.

Walory prozdrowotne karpia

Karp w przeciwieństwie do łososia czy innych popularnych ryb jest trochę niedoceniany pod względem właściwości prozdrowotnych. Należy do ryb średnio tłustych, to mit jakoby jego mięso było tłuste. Co prawda, w porównaniu do tłustych ryb morskich, karp zawiera znaczniej mniej tłuszczów omega-3, jednak stosunek ich zawartości do ogólnej kaloryczności jest dobry. Karp to także bogate źródło witamin: A, C, D, E i K oraz witamin z grupy B. Mięso ryby dostarcza nam łatwo przyswajalnego białka oraz zawiera istotne dla zdrowia składniki mineralne takie jak wapń, żelazo, potas, fosfor oraz selen. Karp jest również dobrym źródłem antyoksydacyjnych bioaktywnych peptydów, które usuwają z organizmu wolne rodniki tlenowe, tym samym zapobiegając efektom przedwczesnego starzenia się. Regularne spożywanie tego gatunku ryby zwiększy odporność naszego organizmu, poprawi pamięć i koncentrację oraz usprawni pracę układu sercowo-naczyniowego, minimalizując prawdopodobieństwo zawału i udaru.

Nie bójmy się włączyć karpia do naszej codziennej diety. To pyszna i zdrowa ryba, którą możemy jeść cały rok, a nie tylko w Boże Narodzenie. Pamiętajmy, aby kupować rybę ze sprawdzonych źródeł, pytać o jej pochodzenie oraz warunki chowu. Dary Posejdona oferują wyłącznie świeżą i zdrową rybę.

Leave a Reply