O tym, że pieniądze szczęścia nie dają, mówi się bardzo często, chociaż to bardzo kontrowersyjny temat. A co z jedzeniem?

W tym przypadku odpowiedź jest prosta. Okazuje się, że to, co jemy, ma ogromny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także samopoczucie. Co zatem jeść na poprawę humoru? Na liście produktów polepszających nastrój nie mogło oczywiście zabraknąć ryb.

Korzyści zdrowego odżywiania

Większość z nas wie, że odpowiednio zbilansowana dieta to kluczowy element zachowania dobrego zdrowia. Prawidłowe odżywianie wspomaga funkcjonowanie organizmu, dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednia dieta pozwala na prawidłowe działanie wielu naszych układów, zwiększa poziom energii, wydajność fizyczną i umysłową. Zdrowe odżywianie jest ważne w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i zapobieganiu otyłości. Spożywanie odpowiednich pokarmów może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i zapobiegać oznakom starzenia się.

Dieta a samopoczucie

Czy wiesz, że dobrze zbilansowana dieta wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne? Okazuje się, że niektóre produkty spożywcze mogą wpływać na nasze lepsze samopoczucie. Działają jak naturalne antydepresanty, poprawiając nasz nastrój. Badania potwierdzają, że włączając do swojego codziennego jadłospisu określone produkty, zmniejszasz ryzyko zachorowania na choroby psychiczne jak depresja czy stany lękowe.

Co jeść na poprawę humoru?

Jak poprawić humor dietą? Wybierając produkty bogate w substancje odżywcze, które sprawiają, że czujemy się pełni pozytywnej energii. To między innymi tryptofan, niezbędny do wydzielania serotoniny, czyli hormonu szczęścia i endorfiny, odpowiedzialnej za łagodzenie stresu i odczuwanie przyjemności. Niedobór tych substancji może przyczyniać się do spadku nastroju, problemów z zasypianiem, a nawet zaburzeń depresyjnych i lęków.

Jakie inne substancje zapewniają dobre samopoczucie? Na przykład kwas foliowy, kwasy omega-3 i omega-6 oraz witaminy. Również niski poziom selenu może powodować rozdrażnienie, stres, bezsenność oraz zły nastrój. W diecie poprawiającej humor nie może także zabraknąć węglowodanów złożonych, magnezu, potasu czy kofeiny.

Szczęście na talerzu

W jakich produktach znajdziemy te wszystkie cenne dla naszego zdrowia psychicznego substancje? Między innymi w orzechach, migdałach, czekoladzie, kawie, bananach, ale również jajkach, awokado, kiszonkach, świeżych owocach i warzywach. Dieta na dobry humor powinna uwzględniać pieczywo z pełnoziarnistej mąki, razowe makarony, kasze, brązowy ryż. Kolejne sposoby na lepsze samopoczucie to zajadanie zielonych warzyw liściastych.

Ryba na lepsze samopoczucie

Na liście produktów mających korzystny wpływ na nasze samopoczucie nie mogło zabraknąć także ryb i owoców morza. Zawarte w nich cenne kwasy omega-3 o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, zapobiegają depresji oraz pomagają zwalczyć wszelkiego rodzaju zaburzenia snu, biorąc udział w procesie wydzielania melatoniny. Organizm nie jest w stanie sam wyprodukować tak zwanych zdrowych tłuszczów, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich wraz z posiłkami, bądź w postaci suplementów diety.

Ryby to również dobre źródło selenu i witaminy D. Jeśli chcesz skutecznie przeciwdziałać spadkom nastroju, zadbaj, aby minimum dwa razy w tygodniu na Twoim talerzu pojawił się łosoś, świeży tuńczyk, śledź, makrela, ostrygi, halibut, pstrąg czy inna tłusta ryba, którą lubisz. To prosty przepis na lepszy humor.

Leave a Reply